ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 SEKRETET E JETGJATESISE

Shko poshtë 
AutoriMesazh
MISTERIOZJA
Luleshtrydhja Forumit
Luleshtrydhja Forumit
avatar

Female Numri i postimeve : 4095
Age : 29
Location : secret
Humor : not bad
Registration date : 02/10/2008

MesazhTitulli: SEKRETET E JETGJATESISE   26th October 2008, 8:39 am

Të zgjatësh jetën është e mundur. Shkencëtarët bazuar në të dhënat e atyre që ndjekin me përpikmëri rregulla të caktuara deklarojnë se me pak fare mundim mund të shtosh vite jetë. Për këtë, sipas tyre është e rëndësishme të ndjekësh disa zakone të shëndetshme e të heqësh dorë nga disa vese, që bëjnë veçse keq.

Së pari, e mbi të gjitha mos pini duhan dhe lëvizni përditë. Aktiviteti fizik ju mban të rinj dhe gjithmonë aktiv.

Mos harroni të qeshni. Studimet kanë treguar se 15 minuta qeshje në ditë të bëjnë të përfitosh plot 8 vite jetë.

Ushqimi është shumë i rëndësishëm. Një porcion domatesh në ditë zvogëlon deri në 30% rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare.

Të dhurosh gjak është një gjë e shëndetshme për zemrën: kush e bën zakonisht është 17 herë më pak i rrezikuar për të pasur një atak kardiak.

Duhet të zgjeroni mendjen. Të mësosh diçka të re, një gjuhë të huaj, një instrument muzikor si dhe të lexoni vazhdimisht.

Të bësh dashuri, ul kolesterolin, përmirëson qarkullimin e gjakut, favorizon qetësinë. Në mëngjes, më pak sheqer në gjak ndihmon të dobësoheni.

Dhë në fund, jo më pak e rëndësishmja: martesa nuk është burim stresi: një studim i fundit ka treguar se meshkujt e martuar jetojnë mesatarisht 3 vjet më shumë se ata single.

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
SEKRETET E JETGJATESISE
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Kasata Forum :: Kurjozitete-
Kërce tek: