ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 100 KURIOZITETE PER FLOKET DHE THONJTE

Shko poshtë 
AutoriMesazh
MISTERIOZJA
Luleshtrydhja Forumit
Luleshtrydhja Forumit
avatar

Female Numri i postimeve : 4095
Age : 29
Location : secret
Humor : not bad
Registration date : 02/10/2008

MesazhTitulli: 100 KURIOZITETE PER FLOKET DHE THONJTE   4th December 2008, 6:48 am

1. Impulset nga nervat ne drejtim te trurit dhe anasjelltas udhetojne me nje shpejtesi prej 380 km/h.

2. Truri jone gjate funksionimit zhvillon nje energji te barabarte me ate te nje llampe 10 watt.

3. Truri njerezor eshte ne gjendje te memorizoje 5 here me shume se informacionet qe ndodhen ne Enciklopedine Britanike, ose cfaredo lloj enciklopedie tjeter. Llogaritet ne terma elektronike se truri yne ka nje kapacitet prej 3 deri ne 1000 Terabyte.

4. Vetem truri, perdor 20% te oksigjenit qe hyn ne trupin tone dhe qe transportohet ne gjak. Masa cerebrale eshte e barabarte me 2% te trupit tone, por konsumon me shume oksigjen se cdo pjese tjeter e trupit.

5. Aktiviteti cerebral eshte me i madh gjate nates, sesa gjate dites. Kjo ndodh sepse, ne te kundert te asaj qe mund te besohet, ndodh qe truri vihet ne aksion, pikerisht kur ne fleme. Nuk dihet mire akoma perse, por ne qofte se shihni enderra te bukura gjate gjumit duhet te falenderoni trurin dhe punen e tij gjate nates.

6. Shkencetaret konfirmojne se sa me i madh te jete koeficenti juaj intelektiv (QI), me shume enderroni. Kjo nuk duhet t’ju beje te mendoni se ne qofte se nuk kujtoni enderrat tuaja nuk jeni inteligjent sepse pjesa me e madhe e enderrave ka nje gjatesi shume te shkurter.

7. Neuronet gjate jetes sone rriten. Deri pak kohe me pare besohej se qelizat e trurit nuk zhvilloheshin apo rigjeneroheshin, kurse sot dihet se edhe meqenese kjo rritje nuk eshte si ne pjeset e tjera te trupit, ajo ekziston.

8. Informacionet levizin me shpejtesi te ndryshme ne baze te tipit te neuroneve. Jo te gjithe neuronet jane njelloj: ekzistojne disa ne gjendje te transportojne informacione me shpejtesi 0,5 meter ne sekonde kurse te tjere arrijne edhe deri ne 120 meter ne sekonde.

9. Truri nuk ndjen dhembje. Kjo thjeshte sepse ne te nuk ka receptore te dhembjes.

10. 80% e trurit tone eshte e ndertuar nga uje.

11. Qimet e fytyres rriten shume me shpejt se cdo qime tjeter ne trup. Nese jeni meshkuj e dini shume mire se sa shpejt rritet mjekra, mjafton te mendosh se ne qofte se nje mashkull nuk do t’a priste mjekren e tij gjate jetes, kjo e fundit do te behej me e gjate se nente metra.

12. Cdo dite cdo njeri humbet mesatarisht 60 deri ne 100 floke. Numri ndryshon shume nga personi ne person por varet edhe nga stinet, nga semundjet, nga shtatzania, nga mosha etj. Keshtu qe ne qofte se kuptoni qe po ju bien me shume se 100 floke ne dite, behuni merak: do te thote se po beheni qeros.

13. Floket e nje mashkulli e kane diametrin sa 2 fishi i diametrit te flokeve te nje femre; sigurisht qe diametri varet edhe nga rraca njerezore dhe tipi i flokeve.

14. Cdo flok eshte ne gjendje te mbaje nje peshe deri ne 100 gram. Ne qofte se kjo peshe shumezohet me numrin e flokeve… mendojeni vete rezultatin.

15. Thoi qe rritet me shpejt eshte ai i gishtit te mesit. Per te qene me te sakte eshte thoi i dores qe ju perdorni me shume. Per me teper shpejtesia e rritjes se thonjve eshte e lidhur ngushte me gjatesine e gishtave, edhe pse nuk dihet akoma mire perse.

16. Ne cdo centimeter katror te lekures sone ka po aq qime sa ka ne cdo centimeter katror te lekures se nje majmuni shimpaze.
Njeriu nuk eshte aq i zhveshur sa duket, por ky mendim vjen ngaqe pjesa me e madhe e qimeve ne trupin tone jane aq te vogla saqe nuk duken me sy te lire.

17. Bjondet kane me shume floke. Ngjyra e flokeve percakton dendesine e flokeve ne koke. Nje person ka mesatarisht 100 mije vatra qe jane ne gjendje te prodhojne rreth 20 floke secila gjate gjithe jetes sone. Bjondet kane rreth 150 mije vatra te tilla. Ndersa te flokekuqet jane ata qe kane me pak, rreth 86 mije.

18. Thonjte e duarve rriten rreth 4 here me shpejt se ato te kembeve. Kjo ndodh sepse thonjte sa me shume te perdoren, aq me shpejt rriten.

19. Jeta mesatare e cdo floku eshte nga 3 deri ne 7 vjet. Ne fakt para se floket te bien mund te prihen, ngjyrosen, shkurtohen disa here, deri sa bien vete.

20. Nje njeri mund te humbe deri gjysmen e flokeve te tij perpara se dikush t’a kuptoje.

21. Floket duken te pashkaterrueshem. Pervec mundesise qe mund te marrin flake, floket jane ne gjendje te mos dekompozohen edhe pas vdekjes. Floket nuk mund te shkaterrohen nga uji, nga i ftohti, apo nga ndryshimet klimaterike, dhe jane shume rezistente ndaj acideve te ndryshme apo agjenteve kimike.

22. Organi me i madh i organizmit tone eshte zorra e vogel (intestinum tenue). Edhe pse quhet nga anglezet “small intestine” eshte 4 here me e gjate se gjatesia mesatare e nje njeriu te rritur.

23. Zemra e njeriut prodhon gjak me nje presion per ta pompuar ate deri ne 9 metra lartesi. Keshtu qe mos u preokuponi ne qofte se arrini te degjoni rrahjet e zemres tuaj. Per te pompuar gjak ne te gjithe trupin tone ne nje kohe kaq te shkurter duhet nje presion i mire nga kontraktimi i zemres.

24. Lengjet gastrike jane ne gjendje te tresin edhe nje flete brisku.

25. Mendohet se trupi njerezore ka me shume se 96 000 kilometra ene gjaku. Duke bere nje llogari te thjeshte me enet tona mund te behen me pak fjale 2 xhiro rreth botes.

26. Cdo 3 apo 4 dite ne stomakun tone krijohet nje membrane mukoze e re. Kjo per shkak te forces se madhe te acideve prezente ne stomak dhe kush vuan nga ulcera mund ta kuptoj shume mire sa te dhimbshme jane keto acide sidomos kur sulmojne muret e stomakut.

27. Siperfaqja e mushkrive tona eshte e barabarete me ate te nje fushe tenisi; ne fakt per te derguar sa me lehte oksigjenin ne gjak, mushkrite jane te pajisura me qindra bronke dhe hojeza. Keto jane te lidhura me kapilaret qe cojne oksigjenin ne gjak duke marre dioksidi i karbonit (CO2). Siperfaqja gjigande e mushkrive ndihmon keto veprime dhe na siguron nje shkembim te denje oksigjeni dhe dioksidit te karbonit ne cdo moment.

28. Zemra e femrave rreh me shpejte se ajo e meshkujve. Shkaku duhet kerkuar ne masen trupore, megjithese eshte zbuluar qe zemra femerore punon ndryshe nga ajo mashkullore.

29. Shkencetaret kane arritur te numerojne me shume se 500 funksione te melcise. Me shume mundesi kur dalim te shtunave dhe dehemi nuk mendojme per melcine tone, por ne qofte se doni ta dini melcia eshte organi qe punon me shume ne brendesi te trupit tone.

30. Aorta, arteria kryesore qe nis nga zemra jone ka diametrin e nje tubi normal. Kjo arterie eshte kaq e gjere sepse duhet te trasportoje ne brendesi te saj pjesen me te madhe te gjakut qe do te qarkulloje ne sistemin tone.

31. Mushkria e majte eshte me e vogel se mushkria e djathte per ti lene hapsire zemres.

32. Ne njeri mund te jetoje pa pjesen me te madhe te organeve te tij. Trupi yne mund te duket i dobet, por mund te mbijetoje pa stomak, pa 75% te melcise, 80% te zorres,dhe pa nje veshke. Me siguri s’do te ndiheshit shume mire, por organet e munguara nuk do t’ju sillnin vdekjen.

33. Gjendrat mbiveshkore e nderrojne madhesine gjate jetes. Perpara lindjes keto jane te medha sa nje veshke, ndersa me kalimin e kohes behen gjithnje e me te vogla, deri behen veshtiresishte te dukshme ne moshe te madhe.

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
dreqja
Mamune vogel
Mamune vogel
avatar

Female Numri i postimeve : 3717
Registration date : 30/09/2008

MesazhTitulli: Re: 100 KURIOZITETE PER FLOKET DHE THONJTE   10th April 2009, 10:22 pm

waw shum shum interesante . i lexova te gjitha .

_________________
MyHotComments.com
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://kasata.albanianforum.net
MISTERIOZJA
Luleshtrydhja Forumit
Luleshtrydhja Forumit
avatar

Female Numri i postimeve : 4095
Age : 29
Location : secret
Humor : not bad
Registration date : 02/10/2008

MesazhTitulli: Re: 100 KURIOZITETE PER FLOKET DHE THONJTE   12th April 2009, 6:03 am

KE QEF ME LY ICIK GISHTAT TI, E DI UNE
APO ME DREJTU FLOKET APAPAPAP EDHE NE 3 TE MJEZIT KUJTOHESH qesh me te madhe kiss

PS:KA LEZET KUR FEMRA E MBAN VETEN kiss

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Adlema

avatar

Female Numri i postimeve : 1
Age : 23
Humor : yes
Registration date : 28/08/2010

MesazhTitulli: Re: 100 KURIOZITETE PER FLOKET DHE THONJTE   29th August 2010, 12:06 am

pse floku demtohet gjate stines se veres?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: 100 KURIOZITETE PER FLOKET DHE THONJTE   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
100 KURIOZITETE PER FLOKET DHE THONJTE
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Kasata Forum :: Kurjozitete-
Kërce tek: