ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 SEXI NE GJIMNAZ, TASHME NUK ESHTE PROBLEM

Shko poshtë 
AutoriMesazh
MISTERIOZJA
Luleshtrydhja Forumit
Luleshtrydhja Forumit
avatar

Female Numri i postimeve : 4095
Age : 29
Location : secret
Humor : not bad
Registration date : 02/10/2008

MesazhTitulli: SEXI NE GJIMNAZ, TASHME NUK ESHTE PROBLEM   4th December 2008, 7:19 am

Në një studim lidhur me marrëdhëniet seksuale dhe romantike në gjimnaze konstatoi se nxënësit lidhen me njeri-tjetrin seksualisht në zinxhirë të gjatë. Ata nuk përfshihen në marrëdhënie me shumë partnerë në një kohë dhe nuk kanë partnerë të përbashkët. Ata lidhen me njeri-tjetrin në mënyrë indirekte.

Ky rezultat, që ishte i papritur për studiuesit, ndihmon që të ndërtohet strategjia për të luftuar sëmundjet seksualisht të transmetueshme midis të rinjve.

“Ne shkuam në këtë studim duke besuar se do të gjenim kryesisht këtë model marrëdhëniesh: Një grup i vogël të rinjsh që janë seksualisht aktivë dhe që i ndajnë partnerët me njeri-tjetrin. Por ne u çuditëm kur gjetëm një rrjet marrëdhëniesh krejt ndryshe ” thotë James Moody, profesor i sociologjisë në Universitetin Shtetëror të Ohio.

Në këtë zinxhir marrëdhëniesh seksuale ku përfshiheshin 52 përqind e studentëve, ata ishin të lidhur në këtë mënyrë: Studenti A kish marrëdhënie me B, dhe B kish marrëdhënie me C dhe kështu vazhdonte në një linjë për të gjithë 18 muaj që zgjati studimi.

Studentët ishte e pamundur të dinin për të gjitha lidhjet konkludojnë shkencëtarët.

“Shumica e studentëve kishin nga një partner. Ata zakonisht nuk ishin shumë të përzier seksualisht. Por ata nuk mund ta njihnin gjithë gjatësinë e zinxhirit.” Thotë profesor Moody.

Studimi u detajua në një botim të fundit të American Journal of Sociology.

Studimi u bazua në National Longitudinal Study of Adolescent Health që është një survey i studentëvenë shkollat e mesme. Prej 1000 studentëve, u intervistuan 832. Ata u pyetën të identifikojnë partnerët e tyre seksualë dhe romantikë gjatë 18 muajve të fundit. Më shumë se gjysma raportuan se kishin kryer interkursë seksuale, shifër që është rreth mesatares në Sh.B.A, thonë kërkuesit.

Kërkimi tregoi se ekziston një rregull kompleks semantik, që duket se dikton sjelljen seksuale të adoleshenteve. Ky rregull është : Një vajzë nuk neveritet të bëjë seks me dashnorin e dashnores së re të dashnorit të saj të vjetër.

Të rriturit përgjithësisht nuk bëjnë seks sipas këtij rregulli. Pjesa kryesore e popullatës së rritur, që është seksualisht aktive, duket se ështëpërhapëse primare e sëmundjes. Me adoleshentët studimi sugjeron:”Nuk ka qëndër ku të orientohemi, prandaj duhet të fokusohemi në ndërhyrje me bazë shumë të gjerë.”

ANKETË

Ta ruani virgjërinë për martesë është ide e mirë apo e keqe?

Cila është pikëpamja juaj?

Ide e mirë – tregon përkushtim ndaj dashurisë së vërtetë ……16.9%

Ide e mirë –parandalon përhapjen e SST………………………………11.1%

Ide e mirë- e bën herën e parë speciale dhe simbolike…………… 19.4%

Ide e keqe- i jep shumë rëndësi vetëm një akti …………………….14.0%

Ide e keqe –nuk e pengon dashurinë…………………………………….. 7.2%

Ide e keqe- partnerët njohin me vonesë njeri-tjetrin ………………. 21.0%

Ide e keqe- koncept i vjetër romantik që injoron nevojat njerëzore. 10.4%

Pjesëmarrës në anketë 6054 njerëz

Burimi: Gazeta Shekulli

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
XxSeferxX

avatar

Male Numri i postimeve : 6
Age : 32
Location : Kosovo/Rahovec
Registration date : 12/12/2008

MesazhTitulli: Re: SEXI NE GJIMNAZ, TASHME NUK ESHTE PROBLEM   13th December 2008, 5:42 pm

Ide e Keqe Nuk Mendoj unë keshtu Mamir është Qete Njoftosh mir Personit Para Se ta besh kete marrëdhëniet seksuale Sipas Mendimit Tim Ama Qka SKa Ne kete Bot puf
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
XxSeferxX

avatar

Male Numri i postimeve : 6
Age : 32
Location : Kosovo/Rahovec
Registration date : 12/12/2008

MesazhTitulli: Re: SEXI NE GJIMNAZ, TASHME NUK ESHTE PROBLEM   13th December 2008, 5:44 pm

MISTERIOZJA shkruajti:
Në një studim lidhur me marrëdhëniet seksuale dhe romantike në gjimnaze konstatoi se nxënësit lidhen me njeri-tjetrin seksualisht në zinxhirë të gjatë. Ata nuk përfshihen në marrëdhënie me shumë partnerë në një kohë dhe nuk kanë partnerë të përbashkët. Ata lidhen me njeri-tjetrin në mënyrë indirekte.

Ky rezultat, që ishte i papritur për studiuesit, ndihmon që të ndërtohet strategjia për të luftuar sëmundjet seksualisht të transmetueshme midis të rinjve.

“Ne shkuam në këtë studim duke besuar se do të gjenim kryesisht këtë model marrëdhëniesh: Një grup i vogël të rinjsh që janë seksualisht aktivë dhe që i ndajnë partnerët me njeri-tjetrin. Por ne u çuditëm kur gjetëm një rrjet marrëdhëniesh krejt ndryshe ” thotë James Moody, profesor i sociologjisë në Universitetin Shtetëror të Ohio.

Në këtë zinxhir marrëdhëniesh seksuale ku përfshiheshin 52 përqind e studentëve, ata ishin të lidhur në këtë mënyrë: Studenti A kish marrëdhënie me B, dhe B kish marrëdhënie me C dhe kështu vazhdonte në një linjë për të gjithë 18 muaj që zgjati studimi.

Studentët ishte e pamundur të dinin për të gjitha lidhjet konkludojnë shkencëtarët.

“Shumica e studentëve kishin nga një partner. Ata zakonisht nuk ishin shumë të përzier seksualisht. Por ata nuk mund ta njihnin gjithë gjatësinë e zinxhirit.” Thotë profesor Moody.

Studimi u detajua në një botim të fundit të American Journal of Sociology.

Studimi u bazua në National Longitudinal Study of Adolescent Health që është një survey i studentëvenë shkollat e mesme. Prej 1000 studentëve, u intervistuan 832. Ata u pyetën të identifikojnë partnerët e tyre seksualë dhe romantikë gjatë 18 muajve të fundit. Më shumë se gjysma raportuan se kishin kryer interkursë seksuale, shifër që është rreth mesatares në Sh.B.A, thonë kërkuesit.

Kërkimi tregoi se ekziston një rregull kompleks semantik, që duket se dikton sjelljen seksuale të adoleshenteve. Ky rregull është : Një vajzë nuk neveritet të bëjë seks me dashnorin e dashnores së re të dashnorit të saj të vjetër.

Të rriturit përgjithësisht nuk bëjnë seks sipas këtij rregulli. Pjesa kryesore e popullatës së rritur, që është seksualisht aktive, duket se ështëpërhapëse primare e sëmundjes. Me adoleshentët studimi sugjeron:”Nuk ka qëndër ku të orientohemi, prandaj duhet të fokusohemi në ndërhyrje me bazë shumë të gjerë.”

ANKETË

Ta ruani virgjërinë për martesë është ide e mirë apo e keqe?

Cila është pikëpamja juaj?

Ide e mirë – tregon përkushtim ndaj dashurisë së vërtetë ……16.9%

Ide e mirë –parandalon përhapjen e SST………………………………11.1%

Ide e mirë- e bën herën e parë speciale dhe simbolike…………… 19.4%

Ide e keqe- i jep shumë rëndësi vetëm një akti …………………….14.0%

Ide e keqe –nuk e pengon dashurinë…………………………………….. 7.2%

Ide e keqe- partnerët njohin me vonesë njeri-tjetrin ………………. 21.0%

Ide e keqe- koncept i vjetër romantik që injoron nevojat njerëzore. 10.4%

Pjesëmarrës në anketë 6054 njerëz

Burimi: Gazeta Shekulli
albania
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
MISTERIOZJA
Luleshtrydhja Forumit
Luleshtrydhja Forumit
avatar

Female Numri i postimeve : 4095
Age : 29
Location : secret
Humor : not bad
Registration date : 02/10/2008

MesazhTitulli: Re: SEXI NE GJIMNAZ, TASHME NUK ESHTE PROBLEM   16th December 2008, 7:10 am

ne fakt nuk eshte me tabu sic ka qene me pare, por dhe kujdes duhet te kesh
pastaj mendoj se sexi ne moshe te vogel eshte i demshem pasi trupi eshte akoma ne forumim syckat

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
xhentil3
I keq
I keq
avatar

Male Numri i postimeve : 733
Location : I_KEQ
Humor : bziiiiit bziiiiiit
Registration date : 02/10/2008

MesazhTitulli: Re: SEXI NE GJIMNAZ, TASHME NUK ESHTE PROBLEM   17th January 2009, 3:35 pm

ne gjimnaz eshte teper vone,por ne 8-vjecare...kur do publikohet....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
MISTERIOZJA
Luleshtrydhja Forumit
Luleshtrydhja Forumit
avatar

Female Numri i postimeve : 4095
Age : 29
Location : secret
Humor : not bad
Registration date : 02/10/2008

MesazhTitulli: Re: SEXI NE GJIMNAZ, TASHME NUK ESHTE PROBLEM   17th January 2009, 8:57 pm

PO DOMOSDO, NE GREQI SE KAN PROBLEM IC gamori

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
xhentil3
I keq
I keq
avatar

Male Numri i postimeve : 733
Location : I_KEQ
Humor : bziiiiit bziiiiiit
Registration date : 02/10/2008

MesazhTitulli: Re: SEXI NE GJIMNAZ, TASHME NUK ESHTE PROBLEM   18th January 2009, 3:29 am

qesh me te madhe yyyyyyyyyyyy xhixhi....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
MISTERIOZJA
Luleshtrydhja Forumit
Luleshtrydhja Forumit
avatar

Female Numri i postimeve : 4095
Age : 29
Location : secret
Humor : not bad
Registration date : 02/10/2008

MesazhTitulli: Re: SEXI NE GJIMNAZ, TASHME NUK ESHTE PROBLEM   18th January 2009, 5:31 am

qesh me te madhe qesh me te madhe qesh me te madhe

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
MISTERIOZJA
Luleshtrydhja Forumit
Luleshtrydhja Forumit
avatar

Female Numri i postimeve : 4095
Age : 29
Location : secret
Humor : not bad
Registration date : 02/10/2008

MesazhTitulli: Re: SEXI NE GJIMNAZ, TASHME NUK ESHTE PROBLEM   21st January 2009, 2:53 am

dukesh dukesh seshte nevoja te shprehesh :P

_________________

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: SEXI NE GJIMNAZ, TASHME NUK ESHTE PROBLEM   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
SEXI NE GJIMNAZ, TASHME NUK ESHTE PROBLEM
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Kasata Forum :: Ndjenja ,dashuria,erotika :: Erotika-
Kërce tek: