ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 ZBULOHET QENIA E GJALLË MË JETËGJATË NË PLANET

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dreqja
Mamune vogel
Mamune vogel
avatar

Female Numri i postimeve : 3717
Registration date : 30/09/2008

MesazhTitulli: ZBULOHET QENIA E GJALLË MË JETËGJATË NË PLANET   26th March 2009, 5:00 am

ZBULOHET QENIA E GJALLË MË JETËGJATË NË PLANET

Quhet Ming, si dinastia që mbretëronte Kinën. Ka lindur 410 vjet më parë, është një midhje, e cila i përket species Arctica Islandica dhe është zbuluar në ujërat islandezë nga kërkuesit e Bangor University. Mosha nga 405- 410 është përcaktuar duke numëruar unazat mbi shpinën e guaskës. Sipas librit të rekordeve Guinness, rekordi i mëparshëm i përkiste një midhjeje tjetër, që ishte 220-vjeç, dhe pse ky nuk është një rekord zyrtar. Shkencëtarët po punojnë për të kuptuar se cilët faktorë kanë kontribuar për të pasur një jetëgjatësi të tillë.

_________________
MyHotComments.com
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://kasata.albanianforum.net
 
ZBULOHET QENIA E GJALLË MË JETËGJATË NË PLANET
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Kasata Forum :: Kurjozitete-
Kërce tek: