Kasata Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumPortaliGalleryLatest imagesKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Telefonat celulare demtojne memorien

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
dreqja
Mamune vogel
Mamune vogel
dreqja


Female Numri i postimeve : 3717
Registration date : 30/09/2008

Telefonat celulare demtojne memorien Empty
MesazhTitulli: Telefonat celulare demtojne memorien   Telefonat celulare demtojne memorien Icon_minitime26th March 2009, 5:16 am

Telefonat celulare demtojne memorien
Përshkrimi
Në një studim të kryer gjatë këtyre ditëve, është bërë e ditur se katër për qind e të anketuarve nuk kanë në gjendje ta mbajnë mend numrin e tyre personal të telefonit, ndërsa dy të tretat e anketuarve nuk janë në gjendje të kujtojnë ditëlindjen e më shumë se tre shokëve ose të afërmeve të tyre, njofton agjencia Reuters.

Hi-tech rinia në këtë aspekt qëndron shumë më keq se gjeneratat më të moshuara. Personat nën moshën 30-vjeçare janë më pak në gjendje të kujtojnë numrat e telefonave ose ditëlindjet e të tjerëve, se ata mbi moshën 50-vjeçare.

Sipas këtij studimi, dy të tretat e të anketuarve kanë thënë se, shfrytëzojnë pajisje elektronike për “mbamendje” të datave të rëndësishme.

"Njerëzit e kohës së sotme duhet të mbajnë mend më shumë se ata që kanë jetuar përpara, mirëpo sot ata më shumë shfrytëzojnë pajisjet elektronike se trurin e tyre”, ka deklaruar, Ian Robertson, profesor i psikologjisë nga Dublini.

Për realizimin e këtij studimi, janë anketuar 3.000 njerëz.


Edituar për herë të fundit nga dreqja në 10th April 2009, 10:16 pm, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://kasata.albanianforum.net
MISTERIOZJA
Luleshtrydhja Forumit
Luleshtrydhja Forumit
MISTERIOZJA


Female Numri i postimeve : 4095
Age : 35
Location : secret
Humor : not bad
Registration date : 02/10/2008

Telefonat celulare demtojne memorien Empty
MesazhTitulli: Re: Telefonat celulare demtojne memorien   Telefonat celulare demtojne memorien Icon_minitime29th March 2009, 10:23 pm

mese e vertete respekt
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Telefonat celulare demtojne memorien
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Kasata Forum :: Kurjozitete-
Kërce tek: