ForumPortaliCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kurjozitete te ndryshme nga fusha e mjekesise

Shko poshtë 
AutoriMesazh
dreqja
Mamune vogel
Mamune vogel
avatar

Female Numri i postimeve : 3717
Registration date : 30/09/2008

MesazhTitulli: Kurjozitete te ndryshme nga fusha e mjekesise   3rd October 2008, 5:43 pm

Trupi i njeriut eshte bere te sherohet vete.

Organizmi i njeriut eshte ne gjendje te sheroje vete 60 deri ne 70 per qind te te gjitha semundjeve.-thote profesori Gustav Dobos,kryemjek ne Spitalin e Minatoreve ne Esen te Gjermanise. Thuhet se per te sheruar semundjet, trupi prodhon afro 30 deri ne 40 ilace te tilla, si kortizoni dhe substanca per parandalimin e gureve ne veshka. Shkencetaret thone se per kete qellim,"funksionojne nje bashke-veprim i nderlikuar midis hormoneve, substancave mesazhere te imunitetit dhe qelizave vrasese" Gjithashtu ketu luajne rol dhe emocionet dhe gjendja shpirterore.

Ne Gjermani 1,4 deri ne 1,9 milione njerez jane ne "varesine e ilaceve". Permasat e ketij problemi jane te krahasueshme me ato te varesise nga alkooli.

*Brenda nje viti ne bote harxhohen 50 miliarde aspirina.

* Peshkaqenet kane imunitet te forte. Nuk semuren pothuajse kurre.

* Zemra e njeriut rreh 101,000 here ne dite. Gjate tere jetes,(te nje moshe mesatare) zemra rreh afersisht 3 miliarde here dhe qarkullon afer 400 milione litra gjak.

* Koka e njeriut permban 22 eshtra.

* Mesatarisht, nje njeri merr dhe nxjerr fryme 23,000 here ne dite.

* Hipokrati, Babai i Medicines, sugjeroi qe grate te zmadhonin kraharorin duke kenduar me ze te larte me shpesh.

* Nderrimi i pare i seksit ke njerezit ndodhi ne vitin 1950 kur nje doktor danez Christan Hamburger operoi Njujorkezin George Jargensen, i cili me pas u quajt Christine Jargensen.

* Nese drejtohet ADN-ja juaj, mund te arrije Henen 6,000 here.

* Njerezit ne fakt nuk shohin me sy - por me tru. Syte jane ne fakt kamerat e trurit. Nje cerek truri perdoret per te kontrolluar syte.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://kasata.albanianforum.net
 
Kurjozitete te ndryshme nga fusha e mjekesise
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Kasata Forum :: Shkenca :: Shendeti-
Kërce tek: